מערת בני ברית ויער קדושים

טיול לעשרה בטבת

השבוע נציין את עשרה בטבת, בשנים קודמות הבאתי המלצות למוזיאוני שואה כאלו ואחרים השנה אני דווקא רוצה שתצאו ותראו את יופי הפריחה כדי שבאמת תוכלו להודות על הנס הגדול שעשה לנו שהוציא אותנו מיד אויבנו "משעבוד לגאולה, מאפלה לאורה". אז איך משלבים? לא רחוק מאיתנו נמצא אחד היערות היפים והמעניינים ביותר שיש – יער הקדושים שבימים אלו נמצא בראשיתה של עונת הפריחה ובימים אלו הוא מתמלא בפריחה ריחנית ויפה של רקפות ונרקיסים.

wp-15781572571815221040920523573013.jpg

יער קדושים בניגוד ליערות קק"ל אחרים, ניטע לא רק למטרות ייעור, אלא להנצחתם של מיליון וחצי ילדים שנספו במהלך השואה ("הקדושים"). ביער נטועים כ-6 מיליון עצים לזכר הקרבנות, ובפינות שונות ביער ניצבים מצבות ולוחות שיש הנושאים את שמות הקהילות היהודיות שנמחו. בנוסף, האנדרטאות ביער גם מציינות את חסידי אומות העולם ואת התורמים שאפשרו את הקמת פרויקט זה.

שלושת האתרים/האנדרטאות המרכזיים ביער הם:

אנדרטת מגילת האש – פסל ברונזה בגובה 8 מטר המעוצב בצורת שני גלילים – "שואה" ו"תקומה", ומהווה אנדרטה לנספים בשואה. (הפסל נתן רפופורט)

מערת בני ברית – מערה באפיק נחל כסלון, שנבנתה כאתר הנצחה.

wp-15781572600761501068652203627890.jpg

יד אנה פרנק – סמוך למערת בני ברית – עמודי הנצחה ובהם קטעים מיומנה של אנה פרנק. בקצה האתר יש פסל של האמן פיט כהן המדמה חדר ובו כיסא שעליו יכול לשבת אדם ככלוא בתוך תא ולהתבונן בעץ הערמון הצומח בחוץ כפי שתיארה פרנק ביומנה.

האתר המוכר ביותר הוא מערת בני ברית (היום נעולה) המערה היא כאמור אתר הנצחה לקורבנות השואה, הגישה למערה חסומה אך לצידה ישנם מדרגות תלולות המובילות למצפה יפיפה המשקיף כמעט על כל היער וממנו ניתן להמשיך הלאה ליד אנה פרנק ואם תרצו את המסלול הארוך יותר להמשיך את המסלול הירוק עד אנדרטת מגילת האש. המסלול נוח ומוצל ובעונה זו המצפה עצמו מלא נרקיסים וחלק נכבד מהשביל מלא בפריחת רקפות (תחילת עונה עכשיו עוד שבועיים- שלוש יהיה לדעתי בכל פינה) והמראה מרחיב את הלב- ניגוד עוצמתי לנקודות הסבר שהוצבו לאורכו של השביל הקשורים לסיפורה של אנה פרנק כולל ציטוט של הסופר פרימו לוי….ניגודיות של יופי וכאב שלא ניתן להתעלם ממנה. הגישה למערה קלה וניתן להגיע עד אליה עם רכב.

אם תמשיכו לאנדרטת מגילת האש תהנו מהליכה של 2.5 ק"מ בערך שבסיומה אנדרטה מרשימה ביותר. אנדרטת " מגילת האש " או " גווילי האש " מזכירה בצורתה שני גווילי ספר תורה עשויים מברונזה , עליהם מתוארים תולדות עם ישראל מחורבן בית שני- הגלילים המונפים כלפי מעלה כשני להבות אש ,והתיאורים עליהם, מבטאים את זעקת המעונים והחורבן מחד ואת התקומה מאידך. אנדרטה מרשימה בגודלה שממחישה באופן יפיפה את הניגודיות של החיים בישראל ושל המסלול הזה – יופי וכאב, שמחה ועצב.

wp-15781572578491190836121259389152.jpg

שיהיה שבוע מועיל מלא בראיית הטוב והאור

קרן חמיאל

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s