דוד שמש-נקודת אור

 

בשנים האחרונות תושבי האזור שלנו סובלים רבות מ'טרור חקלאי' ובעיקר מגניבות חקלאיות. בתוך המצב החשוך הזה יש נקודת אור, והיא השיטור הקהילתי שמתגלה במלוא האכפתיות שלו והרצון לעזור ולסייע לתושבים. ולכן לכבוד חג האור אכיר לכם את השוטר הקהילתי של נחל שורק שהוא והצוות שלו מפיצים הרבה אור במועצה  –נעים להכיר: דוד שמש.

קצת עליך?

שמי דוד שמש, נשוי לאפרת ואב לדניאל ויובל. מתגורר בקרית גת. התגייסתי למג"ב בשנת 1991 ושירתתי במגוון תפקידים. בשנת 2005 הגעתי לתפקיד שוטר קהילתי במ.א ברנר עד שנת 2016 ובשנתיים האחרונות אני משמש כשוטר קהילתי במ.א נחל שורק ונהנה מכל רגע. התגייסתי למג"ב בעקבות חבר וכי רציתי שירות קרבי, משמעותי ומאתגר. במהלך השירות נחשפתי למגוון הרחב של התפקידים הרחב שיש במגב ככה שתמיד היה לי מאתגר ולא שגרתי

אתה בן לעדת הקראים. למי שלא מכיר-  מה זה אומר קראים?

העדה הקראית היא עדה מיוחדת. להבדיל מהזרמים המרכזיים ביהדות, הקראים רואים את עצמם מחויבים אך ורק לדברי המקרא המפורשים. ולא  מקבלים את פרשנות חז"ל או כל סמכות רבנית למקרא, ומתנגדים לתורה שבעל פה ולכל תוספת הנראית כמאוחרת לתנ"ך.

כדי להמחיש אני אתן כמה דוגמאות: בתי הכנסת הקראיים מכוסים בשטיחים ועל הנכנסים למקום להשיל את נעליהם. הקראים אומרים שאין להיכנס לבית הכנסת בנעליים אשר דורכים בהן במקומות מזוהמים וטמאים בהתאם לכתוב: "…של-נעליך מעל רגליך כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת-קודש הוא" (שמות ג', ה').

דוגמה נוספת בעדה- אין מקווה כדי להיטהר. בסוף תקופת הטומאה, על האדם הטמא לרחוץ את עצמו במים חיים, ולהחליף את בגדיו לבגדים טהורים (בגדים שכובסו), כפי שנאמר: "וְרָחַץ בְּשָׂרוֹ בְּמַיִם חַיִּים וְטָהֵר" (ויקרא ט"ו 13). מים חיים, בהם מתאפשרת הטהרה, הם מים מתוקים הטובים לשתייה. הם יכולים להיות שאובים מבאר או מכל מקור נקי אחר. מים עומדים אינם כשרים להיות מים חיים. רחצה במקלחת היא דרך מצוינת להיטהר מבחינתם.

מבחינת כשרות אנחנו דווקא מחמירים יותר בעיקר בפסח למשל אצלנו לא שותים יין קנוי שתסס והחמיץ.. אנחנו מכינים ביום עצמו יין מצימוקים שלא הספיק לתסוס ואותו שותים, כנ"ל לגבי גבינות – אסור שיחמיץ ולכן לא אוכלים גבינות.עוד שינויים בפסח זה בקריאת ההגדה – אצלנו יושבים ושרים את כל נס יציאת מצרים אבל אין את כל הסיפורי רבנים שמופיעים בהגדה שלכם. גם ההתייחסות לרבנים ובעיקר לקברי רבנים שונה האיסור לפסל ומסכה תקף לגבי בני אדם ולכן לא תמצאו אצלנו תמונה של רב ובטח שלא להשתטח על קברי צדיקים, יש רב נותנים לו כבוד אבל לא מעבר שלא תהיה סגידה. עוד הבדל הוא בתפילין אין אצלנו תפילין יד וראש אלא יש טלית שחייב שיהיה בה פתיל תכלת ובתפילה אנו מרימים את ארבעת הציציות מול העיניים ואומרים את הפסוק. הבדל נוסף הוא ראש השנה אצלנו אין תקיעות שופר- זה היה מיוחד לבית המקדש ויחודש כשיבנה שוב. הרבנות הראשית של העדה הקראית יושבת ברמלה ואני מאוד מחובר לעדה.  יש ביהדות הקראית פשטות מסוימת- הכל כתוב ואם יש ספק הולכים לחומרה.

ההורים שלי הם קראים דתיים, הם עלו מאלכסנדריה שבמצרים בשנות החמישים , שם גרו בשכונת היהודים. כשעלו ארצה הגיעו לרנן והמשיכו לשמור על אמונתם וכך גידלו אותנו. הקראים משתדלים להתחתן בתוך העדה כדי לשמור על המסורת אבל אני התחתנתי עם מרוקאית אז הבן שלי כן מניח תפילין ואנחנו עושים הכל לפי מה שמרגיש לנו נכון יותר בשבילנו.

מה זה אומר שוטר קהילתי?

מרכז השיטור הקהילתי (מש"ק) ממוקם בשכונה שלך, קרוב אלייך, ומשרתים בו שוטרים המכירים את צרכי המקום ואת מאפייניו. מש"ק מספק את מרבית שירותי המשטרה הניתנים לאזרחים, במטרה למנוע פשיעה או לצמצמה באופן משמעותי, ולשפר את השירות המשטרתי באמצעות קירובו לתושבי המקום, כשהיתרון הגדול שלו הוא שהוא מעורב בקהילה, מכיר את התושבים ולכן קל יותר לטפל בבעיות ולתת פתרונות בצורה מעמיקה – בצורה זו גם לא כל דבר קטן נגמר בפתיחת תיק במשטרה – נוח לנו יותר לגשר בין אנשים ולתת טיפול עומק. אנחנו לא סתם סיור של ניידת שרק רוצים שקט, אנחנו מלווים בצורה אישית כל מקרה ולכן גם שומרים על קשר עם כל גורמי המועצה כמו שפ"ע ורווחה.

שירותי משטרה הניתנים במרכז השיטור הקהילתי: קבלת תלונות ודיווחים מאזרחים וטיפול בהם.

טיפול בבקשות אזרחים לאישורים שונים. טיפול ראשוני בזירה שבה התבצעה עבירה וסיוע לנפגעים.

טיפול באבדות ובמציאות. הפעלת תכניות למניעת פשיעה ופרויקטים מיוחדים לעולים ולבני נוער.

אכיפת עבירות תנועה וטיפול במפגעים תעבורתיים (כתמי שמן וחפצים על כביש). טיפול בעבירות איכות חיים: הקמת רעש, זיהום אוויר, השחתת מקרקעין, השלכת פסולת, התעללות בבעלי חיים.

סיוע בהפעלת מתנדבים. טיפול בנעדרים ובבני משפחותיהם וסיוע להם. פתרון סכסוכים בין אישיים למעט מקרי אלימות במשפחה ומקרים שבהם יש נפגעים פיזית, המטופלים על ידי שוטרי התחנה הנוגעת. איתור ודיווח אודות אירועים הדורשים התערבות משטרתית או עירונית.

מילה לסיום

אני מזמין את כל תושבי המועצה להיות מעודכנים בכל מה שקורה אצלנו בדף הפייסבוק שלנו "שיטור קהילתי נחל שורק" ומאחל לכול שנת ביטחון, שלום וזהירות בדרכים (כדאי לכם הגברנו את האכיפה..)

Screenshot_20181211-210846.png

5 מחשבות על “דוד שמש-נקודת אור

 1. thehavafarm הגיב:

  ,,תודה קרן הכתבה והאישיות מאד מעניין ומרתק אנחנו ממעריצו של שמש ואל הדת הקראית נחספנו בטיול שעשינו לא מזמן וביקרנו בבית הכנסת הקראי ברמלה מקום מענין ומרתק,מומלץ ולך השוטר שלנו אתה המיוחד המסביר פנים תמיד בשמחה ובאהבה עוזר לכל המון תודות

  אהבתי

 2. שרון הגיב:

  דוד שמש שוטר בכל רמ"ח אבריו
  תודעת שירות בשמיים, ציונות , יושרה דרך ארץ ומוסר
  דוד בעל "עמוד שדרה " שלא יהסס לתמוך ולעמוד לצד האמת בכל תנאי
  מ"א נחל שורק הרווחתם שוטר ואדם
  נדיר ומיוחד , תעריכו

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s